Tajemnica, która zabija

Zawsze mów, co ci leży na sercu

Sarah A. Denzil prezentuje czytelnikom duszny i tajemnicy kryminał Śmiertelne kłamstwa od TaniaKsiazka. Podejmuje w nim temat dwóch sióstr – Rosie i Heather – które przed laty przeżyły wielką tragedię. Przyjaciel starszej, Samuel, pewnego dnia po prostu znika bez śladu. Przynajmniej tak twierdzą wszyscy mieszkańcy małej wioski Buckthrope, w której żyją. Po wielu tygodniach poszukiwań miejscowe władze poddają się i uznają śledztwo za nieskuteczne, zawieszając je. Heather wie, że nie do końca jest prawdą, że nikt nic nie wie w tej sprawie. Obserwowała siostrę, która w dniu zaginięcia chłopaka wróciła w środku nocy do domu. Dziewczyna miała ubłocone ubranie, trzęsła się z przerażenia i płakała, a w rękach trzymała zwiniętą kartkę papieru.

Po dziesięciu latach siostry decydują się na przyjazd do wsi. Nie utrzymywały ze sobą kontaktu i teraz są dla siebie dwoma zupełnie obcymi osobami. Od razu możemy zauważyć, że każda ma odmienny charakter i, delikatnie rzecz ujmując, czują do siebie niechęć. Nie tylko one, ponieważ wszyscy mieszkańcy dają im natychmiast do zrozumienia, że nie są tu mile widziane. Prawdopodobnie chodzi o to, że ich obecność otwiera w wielu osobach dawne rany, poczucie straty, z którym zdążyli się już pogodzić. Rosie ma jednak wrażenie, że chodzi o strach. Jakby na jaw mogło wyjść coś, co przez dekadę było utrzymywane w tajemnicy.

Nie ufaj nikomu

Fabuła zacznie od tej pory układać się dwutorowo – retrospekcje będą przeplatać się z wydarzeniami, które dzieją się współcześnie. I nie pozostanie nic innego jak spróbować rozwikłać zagadkę zaginięcia Samuela, raz na zawsze. Do gry wejdą nowi bohaterowie, na światło dzienne wyjdzie kilka nowych faktów. Ale każdy, kto będzie o nie zapytany miesza się w zeznaniach. Okaże się też, że nie tylko jedna, ale obydwie siostry wiedzą coś o nocy zaginięcia chłopaka. Akcja zacznie przyspieszać, a wraz z nią przeświadczenie, że jedynym logicznym wyjściem jest uznanie, że to Rosie zabiła swojego najlepszego przyjaciela. Najprostsze rozwiązania nie zawsze są jednak najlepsze.

Autorka w bardzo dobry sposób utrzymała atmosferę tajemniczości, która trwa przez cały czas, aż do zaskakującego rozwiązania, którego czytelnik, mimo skrupulatnego zbierania tropów, nie mógł się z łatwością domyślić. Wszystko będzie orbitowało wokół kłamstw, zarówno tych małych jak i wielkich, które w całości złożą się na obraz sprawy, której przez tyle lat nie można było doprowadzić do końca.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com