Czy wiesz, że ktoś chce cię zlikwidować?

Nie uciekniesz przed karą

Śmiertelne kłamstwa” (https://www.taniaksiazka.pl/smiertelne-klamstwa-sarah-a-denzil-p-1387489.html) to kryminał sensacyjny od Sarah A. Denzil, w którym poznamy mroczne sekrety dwóch, diametralnie od siebie różnych sióstr. Rosie i Heather nie utrzymywały ze sobą kontaktu od momentu, kiedy dziesięć lat wcześniej w ich życiu wydarzyła się tragedia. Najlepszy przyjaciel tej pierwszej, Samuel, pewnego dnia znika bez śladu. Wszyscy podejrzewają uprowadzenie, jednak Heather wie, że jej siostra skrywa wielką tajemnicę.

W noc zaginięcia chłopaka zauważa, że ta wkrada się do ich domu przez okno, kompletnie roztrzęsiona, z dziwną, zmiętoloną kartką w ręce. Od tej pory nie chce nawet rozmawiać o Samuelu i wkrótce później decyduje się wyjechać. Teraz, po ponad dekadzie obydwie wracają do wsi, ale od razu staje się jasne, że nie są tu mile widziane. W bardzo szybkim tempie zaczynają wychodzić na jaw sytuacje związane z zaginięciem Samuela. Poza tym nie można oprzeć się wrażeniu, że nie tylko jedna, a obydwie siostry, skrywają tajemnicę odnośnie tego wydarzenia.

Wszystko zaczyna się klarować

Na pierwszy rzut oka czytelnik nie może oprzeć się wrażeniu, że to Rosie zabiła swojego przyjaciela. Fabuła niejednokrotnie powraca na te tory, niekoniecznie szukając nowych. Do samego końca nie można stwierdzić, czy ktoś z podejrzanych (a będzie ich w pewnym momencie aż pięcioro) jest bez winy. Historie sprytnie przeplatają się ze sobą, zarówno te sprzed dekady jak i te współczesne, powoli wyjaśniając czytelnikowi prawdziwie zakrojoną intrygę. Każda miejscowość ma swoje tajemnice, mamy wrażenie, że im mniejsza, tym więcej sekretów. Ciężko też dociekać prawdy w miejscu, w którym każdy daje ci do zrozumienia, że cię nienawidzi i absolutnie ci nie ufa. W dodatku każdy kłamie – kłamał kiedyś i kłamie teraz. A kłamstwo, drogi czytelniku, posiada brzemię, które jest coraz cięższe w miarę upływu lat. W dodatku może zranić bardziej niż najostrzejszy sztylet.

Intryga rozwija się niespiesznie, ale historia wciąga od samego początku i nie daje się od siebie oderwać. Przez cały czas czytania książki można odnieść wrażenie, że w Buckthorpe unosi się ciężka atmosfera tajemniczości. Bohaterowie są bardzo dobrze skrojeni, wielowymiarowi i są w stanie zaskakiwać swoim zachowaniem i podejmowanymi decyzjami – w dwóch prezentowanych przestrzeniach czasowych. Zakończenie powieści można spokojnie nazwać bombą, którą autorka zrzuca na czytelnika. Czegoś takiego nie można było się spodziewać, ani domyślić przez cały czas spędzony z lekturą.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com